Golf je životný štýl. „Udržujte si zmysel pre humor. V živote už máte stresu dosť. Nedovoľte, aby nepresné odpaly zničili hru, ktorú  si máte užívať.“ – Amy Alcott

Golf Omán – golfové rezorty a služby

Keď sa povie Omán, tak si mnohí z nás predstavia exotiku so všetkým, čo k tomu patrí. Omán je však aj neuveriteľne zaujímavou golfovou destináciou. Pri hre si môžete vychutnať napríklad aj pohľad na Ománsky záliv. Neukrýva v sebe len piesok, ale aj tradície, historické mestá a ako bonus si k tomu pripočítajte milých ľudí a skvelé jedlo.
Nielen na golfových ihriskách, ale všeobecne. Ak ste vášnivý golfista a rozmýšľate nad spojením príjemného pobytu s hrou golfu, radi vám poradíme!

Tradície a tradičný spôsob života sa z dnešného moderného a rýchleho sveta akosi vytrácajú a ani Omán nie je výnimkou. Pulz života je tu však pomalší, a preto ich ešte stále stihnete.

Medzi najtradičnejšiu vôňu Ománu patrí kadidlo. Z Dofaru pochádza najkvalitnejšie na svete a stretnete sa s ním všade. Vojdete do hotela,  na ulicu alebo na trhovisko a táto starobylá a vzácna vôňa vás bude sprevádzať. Ak sa jej neviete nabažiť vydajte sa do soukov v muskatskom Mutrahu či v Salalahu, kde nájdete obchodíky špecializujúce sa práve na kadidlo.

V krajine nájdete Kadidlovú cestu, kadidlovú vodu na pitie či dokonca kadidlo na žuvanie. Tradície dokonale nasiakli vôňou kadidla a jeho vôňa vám už Omán navždy bude pripomínať.

Chandžár (teda dýka) je  národným symbolom a kedysi nesmela chýbať u žiadneho muža.

Medzi najkrajšie ománske miesta patrí pohorie Jebel Achdar, teda Zelené hory. Dvíhajú sa v centrálnej časti krajiny a okrem toho, že sa v nich viete poprechádzať, pohľadať dokonalé panoramatické vyhliadky, nájdete tu aj niekoľko maličkých, fotogenických dediniek či mestečiek, kde čas prestal existovať.

Netreba si nechat ujsť miesta ako Al Hamra alebo Misfat al-Abriyeeh, kaňony, akými sú Wadi Shab, Wadi Tiwi alebo Wadi Ghul.

Arabský polostrov je synonymom púšte. Podľa mnohých je púšť jediné, čo tu môžete vidieť, no vy už viete, že to nie je pravda. Ak ste milovníci opustených miest a púští, tak aj na vás Omán myslí a má v zálohe najkrajšiu púšť široko ďaleko. Jej meno je Wahiba Sands. Malé, púštne mestečká s osobitou atmosférou a keď sa stratia, ocitnete sa uprostred prázdnej krajiny z ktorej sa dvíhajú nádherné, zlatisté, pieskové duny. Kde tu sa objaví ťava alebo stádo tiav a ak chcete uloviť zážitok, vyberte sa hore na najvyššiu dunu v okolí, sadnite si do teplého piesku a počkajte tu západ slnka, kedy sa celá krajina príjemne sfarbí.

Ománci sú milí ľudia,   ponúknu Vám pohárik obľúbeného čaju s mliekom či kávu s kardamónom. Ak prechádzate cez malé dedinky, ľudia sa vám zdravia, prípadne vás ponúknu datľami z vlastnej oázy.

Ománska kuchyňa je tiež lákadlom a na svoje si prídu milovníci arabských chutí a korenín. Medzi zaujímavé jedlá patrí Mandi z ryže a jahňacieho mäsa alebo Shuwa, kde je jahňacie ochutené klinčekmi, škoricou, kmínom či muškátovým orechom a napokon sa dusí v hlinenej jame pod zemou. Exotikou dýcha aj datľový chlieb Muradhaf, ománska halva z Nizwy alebo dúšok kadidlovej vody.

Omán je prototypom bezpečnej krajiny. Nie nadarmo sa o nej hovorí ako o najbezpečnejšej arabskej či islamskej krajine na svete. Je tu bezpečné túlať sa aj večerným Muskatom, vziať si taxík…niekoľko skrytých trhov, kde nájdete veru kadečo. Sú plné šikovných umelcov a remeselníkov, predávajúcich farebné šály, koberce, strieborné a beduínske šperky. Najlepší z nich je Mutrah Souk.

Royal Opera House Muscat je zážitok, ktorý kvôli samotnej úžasnej stavbe ocení každý. Kombinácia tradičnej architektúry a priekopníckej audio technológie vytvorili toto dielo na svetovej úrovni a jednu z najmodernejších operných budov na svete. Otvorená je každý deň, okrem piatkov.

Drobnosti:

  • V Ománe je neúctivé podávať niekomu ľavú ruku, pretože tá je považovaná za nečistú. Ak sa s niekým zdravíte, alebo ste pozvaní k jedlu, vždy používajte len pravú ruku.
  • Ak sa budete túlať krajinou, zabudnite na oblečenie, ktoré z vás viac odhaľuje ako zahaľuje. Ománci sú konzervatívni v odievaní a nebudú rozumieť, prečo musíte v ich krajine kráčať v kratučkých nohaviciach či v tielku. Toto oblečenie sa sem nehodí a kým v rezorte môže byť v poriadku, na ulici sa mu vyvarujte.
  • Ak vás niekto pozve na kávu, čaj alebo jedlo, neodmietnite ho, pretože sa to v Ománe považuje za urážku.
  • Ak sa ocitnete u niekoho doma, vyzujte si topánky. Tie si vyzujte vždy, keď vstupujete do mešity alebo do hrobky miestneho svätca či dôležitého človeka.
  • Pozor aj na alkohol, hoci ho tu v špeciálnych reštauráciách či rezortoch nájdete, ale nikdy si neotvorte alkohol na verejnosti. To je vnímané ako tabu a veľmi veľký prešľap.